ΑΕ Αλεξάνδρειας – ΑΣ Πατρίδας 10-0 (Φώτο - βίντεο)

18 Ιαν 2017

Το πρώτο παιχνίδι για το 2017 και το πρώτο μετά από 31 μέρες...ανομβρίας, ήταν το πιο παραγωγικό για την ΑΕ Αλεξάνδρειας!

Οι «πράσινοι» δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου, κόντρα σε μια ομάδα που ναι μεν κατάφερε να συγκεντρώσει τον απαραίτητο αριθμό παικτών για την αποστολή, ωστόσο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα τραυματισμών, με αποτέλεσμα να αγωνιστεί στο βασικό σχήμα ο τερματοφύλακας Τζίμπουλας.

Σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, ένεκα των πολλών βροχοπτώσεων των τελευταίων ημερών, το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕ Αλεξάνδρειας της Α1 Ερασιτεχνικής κόντρα στον ΑΣ Πατρίδας της Α2, δεν αντέχει σε κριτική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 38′ και με 6-0 στο ημίχρονο, ένα σκορ που προσέδωσε τυπικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Κυριάκος Καρασαββίδης πήρε σκορ από 7 ποδοσφαιριστές, ενώ η...είδηση είναι πως δεν σκόραρε ο Ξαγοράρης, που είχε δοκάρι στο 40ο λεπτό.

Τον...χορό των τερμάτων άνοιξε ο Αποστόλης Λίτσι στο 2′, μετά από πάσα του Αβραμόπουλου και στο 6ο λεπτό ο Γρηγοριάδης σημάδεψε το δοκάρι μετά τη μεταβίβαση του Καφέ.

Στο 9′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με σουτ του Καφέ μετά από πάσα του Ξαγοράρη και ακολούθησε ένα διάστημα 27 λεπτών, όπου οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να νικήσουν alexandriamou_a.ea0008τον αρχηγό σήμερα Σταύρο Παπαδόπουλο.

Στο 38′ όμως ήρθε το 3-0 με «δράστη» τον Κούκλα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γρηγοριάδη και ακολούθησε το σουτ του Ξαγοράρη που τράνταξε το δοκάρι της εστίας των «κιτρινόμαυρων».

Το 4-0 σημειώθηκε με μακρινό σουτ του Λίτσι και τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Δημήτρη Καφέ να φτάσει τα δύο προσωπικά για το 5-0.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τέρμα του Βαγγέλη Αβραμόπουλου, το οποίο διαμόρφωσε το σκορ της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο μέρος, ο νεαρός τεχνικός των γηπεδούχων έριξε στο παιχνίδι τους Ιορδανόπουλο, Σκούρα και Γιοβανόπουλο, με τον τελευταίο να πετυχαίνει δύο τέρματα, με ενδιάμεσο σκόρερ τον Φλογκέρτ Σκούρα, που έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των «δραστών».

Το τελικό 10-0 διαμόρφωσε ο Πέτκος στα τελευταία λεπτά, ως επιστέγασμα της πολύ έντονης επιθετικότητας των γηπεδούχων στο σημερινό παιχνίδι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παπαδάκης, με βοηθούς τους κ.κ. Χαραλαμπίδη και Μπακάλη

Συνθέσεις

ΑΕ Αλεξάνδρειας : Καρακούτσης, Γρηγοριάδης, Κούκλας, Πέικος (46′ Σκούρα), Ξαγοράρης, Λίτσι, Πέτκος, Αβραμόπουλος (46′ Ιορδανόπουλος), Μαγγανάρης, Πιπιλιάρης, Καφές (46′ Γιοβανόπουλος).

ΑΣ Πατρίδας : Παπαδόπουλος, Σιδηρόπουλος Ν., Σιακαβάρας (46′ Βόλκος), Λούκα (72′ Ορφανίδης), Γερασιμίδης, Σιδηρόπουλος Θ., Βούλγαρης, Τζίμπουλας (46′ Ασλαμπάλογλου), Κακάνης, Κουκλανιώτης, Στεργιόπουλος