Αχιλλέας Νάουσας – ΑΕ Αλεξάνδρειας 0-3

03 Δεκ 2016

Καθολική επικράτηση για την ΑΕ Αλεξάνδρειας, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο στο Δημοτικό Γήπεδο Λευκαδίων.

Η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη επέβαλε από τα πρώτα λεπτά την κυριαρχία της και με δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο, εδραίωσε την υπεροπλία της και απέσπασε μια σχετικά εύκολη νίκη.

Από την άλλη πλευρά ο Αχιλλέας, με αρκετές ελλείψεις στη σύνθεση του, δεν κατάφερε να αντισταθεί στην επιθετικότητα των αντιπάλων ωστόσο πάλεψε στο μέτρο του δυνατού και θα μπορούσε να πετύχει ένα γκολ με τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Οι καλές στιγμές στο παιχνίδι όμως αλλά και οι κλασικές ευκαιρίες ήταν σαφώς περισσότερες για τους «πράσινους», οι οποίοι θα μπορούσαν να φύγουν με πιο ευρύ σκορ από τα Λευκάδια, όμως τα τελειώματα δεν ήταν τα πλέον ιδανικά. Σε σπουδαία μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Καφές, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ και μάλιστα με ωραία σε εκτέλεσε τέρματα. Την ίδια ώρα, ιδιαίτερα άτυχος στάθηκε στο ντεμπούτο του ο Τόλης Καρακούτσης, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου (πιθανώς τράβηγμα) και αντικαταστάθηκε από τον Γιώργο Μυλωνά.

Το πρώτο τέρμα για την ΑΕ Αλεξάνδρειας σημειώθηκε στο 13ο λεπτό με δυνατό σουτ του Καφέ από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 24′ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά από συστημένη σέντρα του Σκούρα.

Οι επιθετικές ενέργειες των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν με αμείωτη ένταση, ωστόσο όλες οι προσπάθειες (κυρίως με Καφέ, Ξαγοράρη και Λαμπριανίδη) κατέληξαν είτε εκτός εστίας είτε σε επεμβάσεις του Μπουμπουλέντρα. Ο Αχιλλέας στο διάστημα αυτό, είχε μια καλή στιγμή με τον Τσαρτσίου, ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε σε αντίπαλο και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «πράσινους» να ελέγχουν το παιχνίδι και να ζητούν το τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε στο 58′ το οποίο και ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του Δημήτρη Καφέ. Ο έμπειρος επιθετικός, με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και από πλάγια θέση, σημάδεψε τη γωνία του Μπουμπουλέντρα, με τη μπάλα να βρίσκει και στο κάθετο δοκάρι.

Το 0-3 παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν κυρίως από πλευράς φιλοξενούμενων, ένα αποτέλεσμα που διατηρεί τους φιλοξενούμενους στο -3 από την κορυφή

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραγκιζόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Μοσχόπουλο

Συνθέσεις

Αχιλλέας Νάουσας : Μπουμπουλέντρας, Καραμεταξάς, Δημητρίου, Γκέτσος, Γιάτσος, Τσάλμας (72′ Κάργας), Στογιάννης Γ. (76′ Σαμαράς Τ.), Τσαρτσίου, Γιαμαλίδης, Τζιώνας. Σαμαράς Δ. (65′ Ψαθάς)

ΑΕ Αλεξάνδρειας : Καρακούτσης (46′ λ.τ. Μυλωνάς), Κούκλας, Σαρηγιαννίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Ξαγοράρης (86′ Σαμαράς), Σκούρα, Λαμπριανίδης (80′ Λίτσι), Μαγγανάρης, Πιπιλιάρης, Καφές