Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – Ποντιακή Νεολαία Αράχου 4-0 (Φώτο - βίντεο)

03 Δεκ 2016

Ένα εύκολο απόγευμα για τον πρωτοπόρο Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων, που δεν συνάντησε ιδιαίτερα εμπόδια για την 11η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου επέβαλε από

την αρχή την υπεροχή της και με συνεχόμενες επιθετικές πρωτοβουλίες , μετέφερε την πίεση στα καρέ του Γιαβάση. Από την άλλη πλευρά, οι «μπλάουγκράνα», με σημαντικές απουσίες και με σύνθεση ανάγκης, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι , ενώ παράλληλα υπέστη την 8η συνεχόμενη ήττα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο .

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν από την αρχή στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης, είχαν δύο κλασικές ευκαιρίες. Αρχικά στο 2 'ο Κίτσας αστόχησε εξ επαφής στην κεφαλιά μετά τη σέντρα του Σούρλα από τα δεξιά ενώ στο 5ο λεπτό ο Ζωγράφος , πλάσαρε ωραία αλλά ο Γιαβάσης πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα .

Στο 15 'σημειώθηκε αφ' ετέρου επισημάνετε της αναμέτρησης, όταν ο Κίτσας εκτέλεσε το φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή , η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του Γιαβάση, στο κάθετο δοκάρι για να την μπλοκάρει τελικά ο νεαρός πορτιέρο των Ποντίων

Η πίεση του Μέγα Αλέξανδρου καρποφόρησε στο 18ο λεπτό , όταν ο Ηλίας Αθανασιάδης έκανε την παράλληλη πάσα από τα δεξιά , ο Κίτσας άφησε με προσποίηση τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια και ο επερχόμενος Ζωγράφος με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής , άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα, οι πρωτοπόροι διπλασίασαν τα τέρματα τους με σκόρερ αυτή τη φορά τον Γιώργο Κίτσα , ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή , «έγραψε» το 2-0.
Στη συνέχεια και για ένα μεγάλο διάστημα στην αναμέτρηση , ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα οι φάσεις στα δύο καρέ να είναι ελάχιστες .

Ωστόσο οι «πράσινοι» κατάφεραν να διευρύνουν κι άλλο το σκορ, χάρη σε τέρματα των Ταταρίδη και Κίτσα. Στο 84 ', μετά από ωραία ενέργεια του Σούρλα από τα δεξιά , η μπάλα έφτασε στον Κίτσα, αυτός την «έσπασε» για τον επερχόμενο Ταταρίδη ο οποίος με ευθύβολο σουτ από το ύψος της περιοχής , σημείωσε το 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Κίτσας στο 87 'μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και ιδανικό τελείωμα. Αυτό ήταν το 22ο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα .
Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γαβράς, με βοηθούς τους κ.κ. Αργυρίου και Λιόλιο.
Συνθέσεις
την Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Ιωακειμίδης, Τασίδης, Πετκάκης, Αθανασιάδης Η. (50 'Συμπεθέρης), Κουκουράκης (30' λ.τ. Μηνούδης), Σερμπίνης, Ταταρίδης, Ζωγράφος, Πατατούκας (70 'Νασούφι), Σούρλας Δ., Κίτσας.
Ποντιακή Νεολαία Αράχου: Γιαβάσης, Αραμπατζής, Μουράτι, Μπεκτάς, Καϊρακλίδης, Φεζουλάς, Μπεκιαρίδης, Αργυρόπουλος Μ, Ριστέμογλου (75 'Νικολόπουλος), Μουταφίδης, Αργυρόπουλος Κ..