Νίκη για τον ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ στον εντός έδρας παιχνίδι με τον ΚΕΡΑΥΝΟ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ

03 Δεκ 2016

Σπουδαία επιτυχία για τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, που στον εντός έδρας αγώνα για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣ Ημαθίας πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στον Κεραυνό Επισκοπής με

σκορ 2-1.

Ο «δικέφαλος» της Αλεξάνδρειας, με το σημερινό αποτέλεσμα, διατηρεί την επαφή του με την κορυφή ενώ παράλληλα.

ΠΑΟΚ και Κεραυνός  στο παιχνίδι του Σαββάτου 3 Δεκεμβρίου , έπαιζαν το τελευταίο τους ίσως χαρτί ώστε να διατηρήσουν την επαφή με την πρώτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Ευγένης Κίτσας εκτέλεσε  κόρνερ και ο Κώστας Κίτσας βρέθηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σταματέλου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χατζηστεφάνου δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να δώσει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του ενώ στο 25′ το σουτ του Γιαουτζή έξω από την περιοχή, κατέληξε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 29′ ο Κώστας Κίτσας είχε ένα πολύ καλό σουτ που κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Στο 43′ Ντέλλας και Παραστατίδης άλλαξαν ωραία τη μπάλα, αλλά οι αμυντικοί επενέβησαν σωτήρια στο σουτ που προσπάθησε να πιάσει ο πρώτος, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με το ρευστό 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο δραστήριοι και κράτησαν περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς όμως να απειλούν σοβαρά την εστία του Ευαγγελόπουλου.

Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ήρθε με τον Ευγένη Κίτσα που από τα 25 περίπου μέτρα  εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» που κατέληξε αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο 3-0 το πλασέ όμως του Χατζηστεφάνου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σταματέλος.

Στο 84′ ο Κεραυνός Επισκοπής  μείωσε το σκορ με τον Κώστα Ντέλλα, ο οποίος σούταρε λίγο κάτω από τον χώρο του κέντρου και με τη βοήθεια της τύχης (ο Ευαγγελόπουλος γλίστρησε και έχασε την ισορροπία του), «έγραψε» το 2-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν για την ισοφάριση ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια ακόμη σπουδαία νίκη, κρατώντας παράλληλα το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Βρέσκας, με βοηθούς τους κ.κ. Γιάντση και Ιασονίδη.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Ευαγγελόπουλος, Κούκλας, Τζέπης, Κίτσας Λ.Δ., Μπουκλάς Α., Κίτσας Ε., Ασλάνογλου, Καρατάσιος, Κίτσας Κ. (81′ Κίτσας Λ.Π.), Χατζηστεφάνου (84′ Σιούγγαρης), Κίτσας Σ. (89′ Πετσάκου)

Κεραυνός Επισκοπής : Σταματέλος, Παπαδόπουλος, Ορφανίδης, Μπλούκας, Μανδάλης, Βοτάρης, Γιαουτζής, Μπουρνάζης, Παραστατίδης, Ουρούτσι (42′ Ντέλλας), Γκελοσάνι (64′ Πασχάλης / λ.τ. 73′ Εμμανουήλ)