Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 0-3 (Φώτο - βίντεο)

27 Νοε 2016

Εντυπωσιακός ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, σκοράροντας τρεις φορές μέχρι το 29′!

Η ομάδα του Δημήτρη Χαλκιά αιφνιδίασε στο έπακρο την Ποντιακή Νεολαία Αράχου και με τη σημερινή της εμφάνιση, δεν άφησε καθόλου να φανούν οι σημαντικές απουσίες που είχε. Για τους γηπεδούχους τα πράγματα δυσκολεύουν πλέον καθώς εκτός της 7ης σερί ήττας, η ομάδα βρίσκεται για πρώτη φορά φέτος στη 12η θέση με 9 βαθμούς, τρεις παραπάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.
Η...ορμή των φιλοξενούμενων ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 8ο λεπτό ο Κοτζαχρήστος έκανε την επέλαση από δεξιά, επιχείρησε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ο Πέτγαζλης που είχε πάρει καλή θέση στα αντίπαλα καρέ, έπιασε την κεφαλιά για το 0-1. Αυτό ήταν το 4ο γκολ φέτος για τον επιθετικό του ΓΑΣ.
Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο 14′ ο Κοτζαχρήστος και πάλι βρήκε τον Βούλγαρη με διαγώνια πάσα στην πλάτη της άμυνας και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ νίκη στον Γιαβάση που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 8ο φετινό γκολ του νεαρού ποδοσφαιριστή των «κιτρινομπλέ».

Τα απανωτά...χτυπήματα για τους «μπλαουγκράνα» δεν είχαν σταματήσει και στο 29′ ο Βούλγαρης έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Γιαβάση και στην επαναφορά ο Παπαδής (και με τη βοήθεια της τύχης) σημείωσε το 0-3.
Έχοντας από το μισάωρο της αναμέτρησης το μεγάλο προβάδισμα αλλά και την ψυχολογία με το μέρος του, ήταν πλέον εύκολο για τον ΓΑΣ να διαχειριστεί το παιχνίδι. Δίνοντας χώρο στον αντίπαλο, πρόσεξε περισσότερο την ανασταλτική λειτουργία και με δεδομένο πως οι γηπεδούχοι είχαν υποστεί σημαντικό πλήγμα, δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.
Παρά τα δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο με τους Αργυρόπουλο και Καϊρακλίδη, οι Πόντιοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, κάτι που έγινε μόνο μία φορά φέτος στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Αχιλλέα Νάουσας.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γιοβανόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Μαργαρίτη και Σωτηριάδη.
Συνθέσεις
Ποντιακή Νεολαία Αράχου : Γιαβάσης, Νικολόπουλος, Αραμπατζής, Τόζογλου Π., Μουράτι, Μπεκτάς, Καϊρακλίδης, Καραπίττας, Φεζουλάς, Μπεκιαρίδης, Αργυρόπουλος
ΓΑΣ Ροδοχωρίου : Κασαπίδης, Εξαρχόπουλος, Τσίπης, Τάσο, Κοτζαχρήστος, Φρέντι, Κακούδης (84′ Βαϊναλής), Μπρέγκου, Παπαδής (88′ Γεωργιάδης), Βούλγαρης, Πέτγαζλης.